- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Special Features | None |
| Splines | 6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Shaft Type | Splined |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Type Code | B |
| Case Drain | None |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Flange Orientation | Standard |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Code | A |
| Case Drain Code | 0 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Seal Material | Buna-N |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Material | Cast Iron |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Location | Side Port |
| Series | H Series |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Paint Code | A |
| Weight | 12.5 LB |

