- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF SAE O-Ring Port
- 9.7 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| RPM [Max] | 353 rpm |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF |
| Special Features | None |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2062.22 in lb |
| Port Location | Side Port |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Flange Orientation | Standard |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Element | Gerotor |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Displacement (in³/rev) | 9.7 |
| Mounting Type Code | B |
| Port Code | A |
| Material | Cast Iron |
| Splines | 6 |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Type | Splined |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 353 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Series | H Series |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Pressure [Max] | 1650 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Paint Code | A |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Weight | 12.5 LB |

