- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 7/8-14 UNF-2B SAE O-Ring Port
- 4.52 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mount Type | 4 Bolt |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 760 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Motor Element | Gerotor |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Mounting Type Code | B |
| Material | Cast Iron |
| Displacement (in³/rev) | 4.52 |
| Case Drain | None |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Duty | Standard-Duty |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Shaft Code | 02 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Flow Rate | 14 gal/min |
| Port Code | A |
| Port Size | SAE-10, 7/8-14 UNF-2B |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Series | H Series |
| Motor Type | Spool Valve |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Type | Splined |
| Case Drain Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features | None |
| Splines | 6 |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Paint Code | A |
| Paint/Packaging | Primer Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Weight | 11.5 LB |

