- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Shaft Type | Splined |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Type | Spool Valve |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Type Code | B |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Port Location | Side Port |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Special Features | None |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Port Size | SAE-10 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | H Series |
| Material | Cast Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Corrosion Resistant | No |
| Duty | Standard-Duty |
| Paint Code | A |
| Port Code | A |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flow Rate | 45 lpm |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain | None |
| Splines | 6 |
| Case Drain Code | 0 |
| Weight | 11.2 LB |

