- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- Port
- 2.81 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Type | SAE O-Ring |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | SAE-10 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Motor Type | Spool Valve |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 650 in lb |
| Rotation | Standard Rotation |
| Material | Cast Iron |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Min] | 969 rpm |
| Port Location | Side Port |
| RPM [Max] | 969 rpm |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow Rate | 45 lpm |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Seal Material | Buna-N |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Case Drain Code | 0 |
| Motor Element | Gerotor |
| Splines | 6 |
| Series | H Series |
| Special Features | None |
| Shaft Type | Splined |
| Port Code | A |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Displacement (in³/rev) | 2.81 |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Port Size & Location | SAE-10 Side |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 02 |
| Case Drain | None |
| Mounting Type Code | B |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 969 rpm @ 12 gal/min |
| Paint Code | A |
| Weight | 11.2 LB |

