- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Flange Orientation | Standard |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Material | Cast Iron |
| Port Location | Side Port |
| Seal Material | Buna-N |
| Rotation | Standard Rotation |
| Case Drain Code | 0 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Series | H Series |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Code | B |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Special Features | None |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Port Type | NPTF |
| Output Shaft Code | 02 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Paint Code | A |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Splines | 6 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Mounting Type Code | B |
| Weight | 14.7 LB |

