- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 22.6 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 3602.25 in lb |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 152 rpm |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Pressure [Max] | 1250 psi |
| Corrosion Resistant | No |
| Mounting Type Code | B |
| Rotation | Standard Rotation |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Type | NPTF |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 152 rpm |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Output Shaft Code | 02 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 152 rpm @ 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain Code | 0 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Special Features | None |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Splines | 6 |
| Displacement (in³/rev) | 22.6 |
| Weight | 14.7 LB |

