- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Motor Type | Spool Valve |
| Rotation | Standard Rotation |
| Series | H Series |
| Special Features | None |
| Material | Cast Iron |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Port Type | NPTF |
| Mounting Type Code | B |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Paint Code | A |
| Output Shaft Code | 02 |
| Corrosion Resistant | No |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Motor Element | Gerotor |
| Case Drain Code | 0 |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Shaft Type | Splined |
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain | None |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Seal Material | Buna-N |
| Splines | 6 |
| Port Location | Side Port |
| Port Code | B |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Duty | Standard-Duty |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Weight | 11.8 LB |

