- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 5.9 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Displacement (in³/rev) | 5.9 |
| Material | Cast Iron |
| RPM [Min] | 585 rpm |
| Seal Material | Buna-N |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 585 rpm @ 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1368 in lb |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mounting Type Code | B |
| Paint Code | A |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Port Location | Side Port |
| Case Drain | None |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Duty | Standard-Duty |
| Output Shaft Code | 02 |
| Series | H Series |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Corrosion Resistant | No |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Motor Type | Spool Valve |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Code | B |
| Port Type | NPTF |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Motor Element | Gerotor |
| Flange Orientation | Standard |
| RPM [Max] | 585 rpm |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Splines | 6 |
| Special Features | None |
| Weight | 11.8 LB |

