- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Output Shaft Code | 02 |
| Case Drain | None |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Location | Side Port |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Splines | 6 |
| Case Drain Code | 0 |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Material | Cast Iron |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Motor Element | Gerotor |
| Corrosion Resistant | No |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Rotation | Standard Rotation |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | B |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Mount Type | 4 Bolt |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Motor Type | Spool Valve |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Type | Splined |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Series | H Series |
| Port Code | B |
| Special Features | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Type | NPTF |
| Weight | 11.5 LB |

