- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 1/2-14 NPTF Port
- 4.5 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Shaft Type | Splined |
| RPM [Max] | 760 rpm |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Seal Material | Buna-N |
| Output Shaft Code | 02 |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 1044 in lb |
| Mounting Type Code | B |
| Corrosion Resistant | No |
| Series | H Series |
| Motor Element | Gerotor |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Motor Type | Spool Valve |
| Port Size | 1/2, 1/2-14 |
| Port Type | NPTF |
| Splines | 6 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Case Drain | None |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Rotation | Standard Rotation |
| Port Size & Location | 1/2 in NPTF Side |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Code | B |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 760 rpm @ 15 gal/min |
| Shaft Size & Type | 1 in - 6T Spline |
| Port Location | Side Port |
| Pressure [Max] | 1800 psi |
| Case Drain Code | 0 |
| Paint Code | A |
| Special Features | None |
| Displacement (in³/rev) | 4.5 |
| Weight | 11.5 LB |

