- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Port Type | Manifold |
| Paint Code | A |
| Corrosion Resistant | No |
| Flange Orientation | Standard |
| Seal Material | Buna-N |
| Series | H Series |
| Output Shaft Code | 01 |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2669 in lb |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Mounting Type Code | B |
| Duty | Standard-Duty |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Port Location | Side Port |
| Rotation | Standard Rotation |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Port Code | C |
| Case Drain | None |
| Motor Element | Gerotor |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Splines | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Case Drain Code | 0 |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Weight | 13.3 LB |

