- Spool Motor
- Gerotor
- Spool Valve
- 5/16-18 UNC Manifold Port
- 14.1 Cubic Inch Displacement Per Rev
description
- Small but powerful, Eaton spool valve motors have the perfect combination of features for a variety of demanding applications, from harvesting equipment to food processing plants. With hydrodynamic journal bearings optimized for long life, these spool valve motors distribute pressurized fluid via integrated valve slots into the Gerotor or Geroler® orbit gear set. This results in a spool valve section that can be optimized for low-flow low-speed requirements, keeping equipment performing smoothly.
applications
- Agricultural augers, Harvesters, Seeders, Industrial sweepers and floor polishers
features
- Integrated proven orbit motor principle results in a compact yet powerful package
- Hydrodynamic journal bearings extend bearing life
- Three-zone pressure design allows for an increased shaft seal and bearing life
| Seal Material | Buna-N |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Displacement (in³/rev) | 14.1 |
| Pilot Diameter | 1.75 in |
| Port Type | Manifold |
| Paint/Packaging | Low Gloss Black, Individual Box |
| Output Torque at Rated PSI (inch/pounds) | 2669 in lb |
| Shaft Size & Type | 1 in x 1/4 in Straight |
| Port Code | C |
| Maximum Speed @ Continuous Flow | 243 rpm @ 15 gal/min |
| Case Drain Code | 0 |
| Special Features Assembly Code | 0 |
| Port Size | Manifold, 5/16-18 UNC Threads, 5/16-18 UNC |
| Special Features Hardware Code | 00 |
| Motor Element | Gerotor |
| RPM [Max] | 243 rpm |
| Port Location | Side Port |
| Splines | 0 |
| Series | H Series |
| Paint Code | A |
| Duty | Standard-Duty |
| Flow Rate | 15 gal/min |
| Bolt Circle Dia. | 3 1/4 in |
| Flange Orientation | Standard |
| Mounting Holes | 3/8-16 |
| Case Drain | None |
| Corrosion Resistant | No |
| Motor Type | Spool Valve |
| Special Features | None |
| Flow [Max] | 15 gal/min |
| Mounting Type Code | B |
| Shaft Type | Straight w/ Woodruff Key |
| Rotation | Standard Rotation |
| Inlet Pressure [Max] | 2500 psi |
| Output Shaft Code | 01 |
| Mount Type | 4 Bolt |
| Pressure [Max] | 1450 psi |
| Weight | 13.3 LB |

