- Pressure Washer
- Electric Motor
- 2 hp
- 2 gal/min
- 1450 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Water Type | Cold |
| Length | 30 in |
| Width | 21 1/2 in |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Height | 36 in |
| Operating Pressure | 1450 psi |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Amps | 20 A |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 120 V |
| Hose Size | 0.375 in |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Engine Type | Electric Motor |
| Flow Rate | 2 gal/min |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Operating Pressure (2) | 1450 |
| Mounting | Cart |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Hose Length | 50 ft |
| Tip Style | Pattern |
| Voltage | 120 V |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Weight | 160.0 LB |
| EAN or UPC | 95879302973 |

