- Pressure Washer
- Electric Motor
- 2 hp
- 2 gal/min
- 1450 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Mounting | Cart |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Height | 36 in |
| Phase | Single Phase |
| Hose Size | 0.375 in |
| Water Type | Cold |
| Flow [Max] | 2 gal/min |
| Flow Rate | 2 gal/min |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Hose Length | 50 ft |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Width | 21 1/2 in |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Voltage Rating | 120 V |
| Operating Pressure | 1450 psi |
| Length | 30 in |
| Amps | 20 A |
| Operating Pressure (2) | 1450 |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Engine Type | Electric Motor |
| Voltage | 120 V |
| Tip Style | Pattern |
| Weight | 160.0 LB |
| EAN or UPC | 95879302973 |

