- Pressure Washer
- Electric Motor
- 3 hp
- 3 gal/min
- 1500 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Water Type | Cold |
| Height | 36 in |
| Tip Style | Pattern |
| Phase | Single Phase |
| Hose Length | 50 ft |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Hose Size | 0.375 in |
| Flow [Max] | 3 gal/min |
| Amps | 20 A |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Operating Pressure | 1500 psi |
| Engine Type | Electric Motor |
| Voltage Rating | 230 V |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Voltage | 230 V |
| Length | 30 in |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Operating Pressure (2) | 1500 |
| Mounting | Cart |
| Flow Rate | 3 gal/min |
| Width | 21 1/2 in |
| Weight | 175.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300801 |

