- Pressure Washer
- Electric Motor
- 3 hp
- 3 gal/min
- 1500 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Length | 30 in |
| Voltage | 230 V |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Phase | Single Phase |
| Height | 36 in |
| Water Type | Cold |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Engine Type | Electric Motor |
| Amps | 20 A |
| Flow [Max] | 3 gal/min |
| Hose Length | 50 ft |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Tip Style | Pattern |
| Operating Pressure | 1500 psi |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Flow Rate | 3 gal/min |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Mounting | Cart |
| Hose Size | 0.375 in |
| Voltage Rating | 230 V |
| Operating Pressure (2) | 1500 |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Width | 21 1/2 in |
| Weight | 175.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300801 |

