- Pressure Washer
- Electric Motor
- 1.5 hp
- 2.2 gal/min
- 1000 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Mounting | Cart |
| Voltage | 120 V |
| Water Type | Cold |
| Operating Pressure | 1000 psi |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Amps | 15 A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Flow Rate | 2.2 gal/min |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Width | 21 1/2 in |
| Hose Size | 0.375 in |
| Operating Pressure (2) | 1000 |
| Flow [Max] | 2.2 gal/min |
| Engine Type | Electric Motor |
| Length | 30 in |
| Height | 36 in |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Hose Length | 50 ft |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Tip Style | Pattern |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 160.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300795 |

