- Pressure Washer
- Electric Motor
- 1.5 hp
- 2.2 gal/min
- 1000 psi
features
- Accessory Reel part number GEN D30001 holds 50' hose and can be mounted to the mounting plate on upper cart handle
Wand and hose rack are integrated into frame design
Three Gallon plastic chemical tank
| Height | 36 in |
| Tip Style | Pattern |
| Width | 21 1/2 in |
| Pump Thermal Protection | Mechanical |
| Amps | 15 A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Product Category | Electric Motor Cold Water Pressure Washer |
| Power Cord | 35 ft w/GFCI |
| Flow [Max] | 2.2 gal/min |
| Hose Length | 50 ft |
| Flow Rate | 2.2 gal/min |
| Voltage | 120 V |
| Operating Pressure | 1000 psi |
| Cord | 35 ft w/GFCI |
| Length | 30 in |
| Wand Type | Single, 2 Piece |
| Engine Type | Electric Motor |
| Spray Gun | Trigger Gun |
| Phase | Single Phase |
| Tip Type | Pattern Tip |
| Mounting | Cart |
| Water Type | Cold |
| Hose Size | 0.375 in |
| Operating Pressure (2) | 1000 |
| Weight | 160.0 LB |
| EAN or UPC | 95879300795 |

