- Series JP13000 Single Cup
- 7.284" OD x 0.8268" Wide
- 0.120" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | JP13000 |
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 11228.8 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 7.284 in |
| K Factor | 1.235019 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.12 in |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 0.8268 in |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 1.518 LB |
| EAN or UPC | 53893752242 |

