- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GYA115KRRB2 |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40166 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Weight | 4.902 LB |
| EAN or UPC | 87796111318 |

