- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
- Conveyors
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.5469 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 1.0313 in |
| Housing No. | T-40134 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796059726 |

