- 1.75" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RFC piloted flange cartridges ensure accurate mounting fits and better support for heavy loads. The cast iron units are particularly suited for applications in material handling, industrial conveyor equipment, and farm and construction equipment. The RFC units are assembled with R-Seal (GC-KRRB) wide inner ring bearings with a concentric locking collar. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.84375 in |
| Pilot Diameter | 4.25 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.623922 in |
| Bearing Insert | GC1112KRRB |
| Housing Height | 6 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Overall Width | 1 27/32 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 1 11/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 17/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 0.453125 in |
| Weight | 6.02 LB |
| EAN or UPC | 87796060296 |

