- 2" Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- Fafnir's SURVIVOR NT series, like the SURVIVOR PT series, is designed to stand up to the demands of the food handling industries and for use in highly corrosive applications. The NT series provide outstanding protection in combination with Fafnir's TDC coated ball bearing inserts, collar, and the electroless nickel-plated housing.
applications
- Food and beverage industries
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 2 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 2 15/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Nickel Plated |
| Duty | Normal-Duty |
| Length Through Bore | 2.1875 in |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 1.8438 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | G1200KRRB TDCF |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Weight | 8.218 LB |
| EAN or UPC | 87796157026 |

