- 2.9375" Shaft, 4.5625" Base to Center, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Height | 1 7/8 in |
| Shaft Dia. | 2.9375 in |
| Series | LSAO Series |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Bolt Hole Width | 1 3/8 in |
| Bearing Insert | GN215KRRB |
| Bolt Size | 7/8 in |
| Housing Height | 8 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Collar O.D. | 4 7/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Base Width | 4 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Length Through Bore | 3.9375 in |
| Base Length | 15 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 12 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 8 in |
| Collar No. | SN215K |
| Weight | 44.24 LB |
| EAN or UPC | 87796061880 |

