- 1.9375" Shaft, 3.125" Base to Center, Cast Iron Housing, 2-Bolt Pillow Block, Labyrinth Seals, Eccentric Collar
description
- Fafnir RSAO and LSAO type pillow blocks are equipped with GN-KRRB wide inner ring ball bearings, and the LSA series is equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. They are ideally suited for installations where the load is heavy inproportion to the shaft diameter or where considerable shock loads exist. These pillow blocks are prelubricated and ready for immediate use. For wet or extremely dirty conditions, a grease fitting is provided for relubrication if required. All units are supplied with a self-locking collar.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Length | 1 1/8 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Collar No. | SN115K |
| Base Width | 3 1/8 in |
| Base Height | 1 5/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 9 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Temperature Range [Max] | 350 °F |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Base Length | 11 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Holes | 2 |
| Bearing Insert | GN115KLLB |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Weight | 16.896 LB |
| EAN or UPC | 87796060555 |

