- 1.9375" Shaft, Labyrinth Seals, Eccentric Collar, Regreasable
description
- The Fafnir RCJO and LCJO type heavy series flange cartridges are similar in design to the standard series. They are ideal for applications wehre minimum machining is to be done and are supplied completely assembled, being mounted in place by means of bolts through the flange. RCJO units are assembled with GN-KRRB (R-Seal) wide inner ring bearings, and LCJO units are equipped with GN-KLLB wide inner ring bearings. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required. Units are supplied wtih self-locking collars and are dimensionally interchangeable.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 2.0938 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 2 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Seal Type | Labyrinth Seals |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.96875 in |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Housing No. | T-19173 |
| Duty | Heavy-Duty |
| Flange Thickness | 11/16 in |
| Bearing Insert | GN115KLLB |
| Housing Length | 6 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Height | 6 1/2 in |
| Bolt Hole Size | 11/16 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Weight | 11.7 LB |
| EAN or UPC | 87796060531 |
-
Eco-Friendly


