- Single Row Radial Bearing, 0.3125" ID x 0.688" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7703270 |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Flanged |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 5/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 1/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 0.6875 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044302 |
| NSN Number | 3110-00-157-1909 |

