- Single Row Angular Contact Bearing, 50 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 26000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 130 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 15000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 35° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 50 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7697425 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 4.84 LB |
| EAN or UPC | 87796068940 |

