- Single Row Radial Bearing, 0.876" ID x 2.04724" OD x 1" Wide, Hex Bore, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Self-Aligning OD
description
- This series is designed to be used either for outer or inner ring rotation in low speed, moderatly loaded applications, primarily in agricultural implements and conveyors. The main advantage of these bearings is ease of mounting
- except for end-wise positioning by adjacent parts, no collars, setscrews or other locking devices are required to lock the inner ring to the hex shaft. The tolerances of the hex bore in this series are suitable for mounting on cold rolled hex shafting. These bearings utilize the R type shroud seal.
| Seal Material | Rubber |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Wide Inner Ring |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Seal Type | Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 2.04724 in |
| O.D. Type | Spherical |
| No. of Balls | 9 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 1560 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inner Ring Width | 1 in |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Ball Dia. | 0.313 in |
| I.D. | 7/8 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 0.591 in |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Hex Bore |
| Weight | 0.441 LB |
| EAN or UPC | 87796045972 |

