- Cam Follower
- 1 1/2" OD Flanged Roller
- 5/8" Eccentric Stud
- 5/8-18 Thread
- Metal Plug End
description
- SMITH-TRAX® were designed for applications with a combination of both radial and axial loads. The SMITH-TRAX® bearings use tapered roller bearings or deep groove ball bearings to handle this combination of radial and thrust loads. This bearing system is considerably more effective at supporting axial loads than needle rollers found in standard cam followers. Special seals provide for use in contaminated environments. A metal expansion plug closes off the back end of the bearing to allow for a large lubrication reservoir.
| Thread Size | 5/8 |
| Thread Type | UNF |
| Roller Type | Flanged |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Stud Length | 1.5 in |
| Roller Width | 1 3/16 in |
| Roller Dia. | 1 1/2 in |
| Flange Thickness | 0.34375 in |
| End Type | Metal Plug |
| Dynamic Thrust Load Rating | 1320 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Enclosure | Sealed |
| Stud Dia. | 0.625 in |
| Dynamic Load Rating | 2520 lbf |
| Material | Steel |
| Threads per Inch | 18 |
| Static Capacity | 1370 lbf |
| Stud Type | Eccentric |
| Weight | 0.6 LB |
| EAN or UPC | 651041179882 |

