- Radial Shaft Seal
- 228.6 mm Shaft Diameter
- 279.4 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 279.4 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Design | Assembled Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Shaft Dia. | 228.6 mm |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Weight | 3.815 LB |
| EAN or UPC | 85311089340 |

