- Radial Shaft Seal
- 228.6 mm Shaft Diameter
- 260.35 mm Housing Bore Diameter
- 15.88 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Housing Bore Dia. | 260.35 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Shaft Dia. | 228.6 mm |
| Construction | HDS3 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Assembled Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 3.595 LB |
| EAN or UPC | 85311089241 |

