- Radial Shaft Seal
- 215.9 mm Shaft Diameter
- 254 mm Housing Bore Diameter
- 17.48 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 215.9 mm |
| Housing Bore Dia. | 254 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Construction | HDS1 |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/6 Lugs |
| Seal Design | Assembled Design |
| Lip Material | Nitrile |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 10 psi |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 3.515 LB |
| EAN or UPC | 85311087926 |

