- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 160 mm |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695994 |
| I.D. | 75 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | Light |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577150929 |

