- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Light |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| icNumber | 7695865 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 0.756 LB |
| EAN or UPC | 7316577651686 |

