- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Series | 7200 |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 180 mm |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 100 mm |
| icNumber | 7696161 |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 7.282 LB |
| EAN or UPC | 7316577150301 |

