- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Series | 72 |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | Light |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695808 |
| I.D. | 20 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 47 mm |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316577611291 |

