- Radial Shaft Seal
- 250.83 mm Shaft Diameter
- 288.93 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 250.83 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case w/4 Adjustable Lugs |
| Housing Bore Dia. | 288.93 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 10 psi |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Assembled Design |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 4.138 LB |
| EAN or UPC | 85311097673 |

