- Radial Shaft Seal
- 238.13 mm Shaft Diameter
- 279.4 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Shaft Dia. | 238.13 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 279.4 mm |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Design | Bonded Design |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 3.815 LB |
| EAN or UPC | 85311094054 |

