- Radial Shaft Seal
- 499.999 mm Shaft Diameter
- 550.341 mm Housing Bore Diameter
- 18.008 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Style | Internal |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 550.341 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Shaft Dia. | 499.999 mm |
| Construction | HDS2 |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 5.394 LB |
| EAN or UPC | 85311133050 |

