- Radial Shaft Seal
- 467 mm Shaft Diameter
- 510 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Pressure | 15 psi |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Type | Non-Split |
| Housing Bore Dia. | 510 mm |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Design | Molded Design |
| Shaft Dia. | 467 mm |
| Weight | 8.061 LB |
| EAN or UPC | 85311889865 |

