- Radial Shaft Seal
- 390 mm Shaft Diameter
- 430 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Type | Non-Split |
| Seal Application | General Purpose |
| Housing Bore Dia. | 430 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Duralip (Carboxylated Nitrile) |
| Shaft Dia. | 390 mm |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Weight | 6.274 LB |
| EAN or UPC | 85311169349 |

