- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1041.4 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Lip Material | Nitrile |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Lip Style | Internal |
| Pressure | 15 psi |
| Construction | HDS2 |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Housing Bore Dia. | 1041.4 mm |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 22.084 LB |
| EAN or UPC | 85311148580 |

