- Radial Shaft Seal
- 990.6 mm Shaft Diameter
- 1041.603 mm Housing Bore Diameter
- 22.22 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Material | Nitrile |
| Shaft Dia. | 990.6 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temp Description | w/6 Lugs |
| Construction | HDS2 |
| Seal Application | General Purpose |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 1041.603 mm |
| Pressure | 15 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Inch/Metric | Metric |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Seal Design | Molded Design |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Weight | 13.662 LB |
| EAN or UPC | 85311148566 |

