- Radial Shaft Seal
- 310 mm Shaft Diameter
- 350 mm Housing Bore Diameter
- 18 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Seal Design | Assembled Design |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Pressure | 10 psi |
| Shaft Dia. | 310 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Style | Internal |
| Construction | HDS2 |
| Housing Bore Dia. | 350 mm |
| Seal Application | General Purpose |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Weight | 5.111 LB |
| EAN or UPC | 85311889223 |

