- Radial Shaft Seal
- 280 mm Shaft Diameter
- 310 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Shaft Dia. | 280 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 310 mm |
| Lip Style | Internal |
| Lip Material | Nitrile |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Seal Design | Assembled Design |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Application | General Purpose |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Construction | HDS2 |
| Lip Type | Non-Split |
| Weight | 1.828 LB |
| EAN or UPC | 85311902335 |

