- Radial Shaft Seal
- 260 mm Shaft Diameter
- 290 mm Housing Bore Diameter
- 16 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Construction | HDS2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Shaft Dia. | 260 mm |
| Housing Bore Dia. | 290 mm |
| Lip Type | Non-Split |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Inch/Metric | Metric |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Pressure | 10 psi |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Assembled Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Lip Style | Internal |
| Seal Application | General Purpose |
| Weight | 1.852 LB |
| EAN or UPC | 85311113632 |

