- Self-Aligning Bearing
- 1.18 in Inner Diameter
- 2.83 in Outer Diameter
- 1.06 in Width
- Bearing Steel Material
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Width | 1.06 in, 27 mm |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Bearing Type | Self-Aligning |
| Cage Material | Brass |
| Weight | 1.248 LB |
| EAN or UPC | 7316571149127 |

