- Radial Shaft Seal
- 584.2 mm Shaft Diameter
- 622.3 mm Housing Bore Diameter
- 19.05 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lip Style | Internal |
| Shaft Dia. | 584.2 mm |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Seal Application | General Purpose |
| Temp Description | w/4 Lugs |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Material | Nitrile |
| Housing Bore Dia. | 622.3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Design | Molded Design |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Construction | HDS2 |
| Weight | 10.751 LB |
| EAN or UPC | 85311137492 |

